Pierwsze informacje dotyczące kamienicy przy ul. Zimorowicza 16, obecnie Dudajewa 16:
Poetka Maryla Wolska (1873 -1930), córka artysty malarza Karola Młodnickiego. Jej matka, Wanda Monné, znana nowelistka oraz tłumaczka książek dla dzieci, była narzeczoną Artura Grottgera, a po jego przedwczesnej śmierci wyszła za mąż za jego przyjaciela, Karola Młodnickiego. W ich salonach bywały znane osobistości ówczesnego Lwowa i Krakowa, w tym Jan Matejko, Adam Chmielowski, Kornel Ujejski i inni.
Na str.511 jej wspomnień „Maryli Wolskiej poetycki obraz Lwowa” czytamy:
„….Po ostatniej zimie 1878 r., spędzonej na Sykstuskiej, zamieszkano na drugim piętrze przy ulicy Zimorowicza 16. Z jednej strony ganku widać było Wysoki Zamek i Ratusz, ż drugiej – rozległą przestrzeń, aż do lasów za rogatkami.
Perspektywa ta została utrwalona poetycko we fragmencie wiersza Brat Albert, poświęconego wspomnieniom spotkania kilkuletniej Maryli z Adamem Chmielowskim (1846-1916), przyszłym franciszkaninem, mieszkającym we Lwowie w latach 1879-1881. …….. Podczas gdy kilkuletnia Maryla była „u siebie”, w kulturowej i rodzinnej przestrzeni domu przy ulicy Zimorowicza 16, indywidualny los pielgrzyma Adama Chmielowskiego, goszczącego w Zielone Święta w lwowskim mieszkaniu przyjaznej rodziny, zakorzeniony był w czasoprzestrzeni „innego Domu”, determinującego jego biografię………….
… Ponieważ właściciele kamienicy „niejacy państwo Izdebscy” rozporządzali także zajezdnią „fiakrów” – o jedenastej w nocy, piątej rano i pierwszej w południe cały dom trząsł się od huku powozów mijających bramę………..
… Kilkunastoletnia Maryla wraz z rodzicami – raz lub dwa razy w miesiącu – odwiedzała gościnny i wesoły dom państwa Grzywińskich, lub występowała w roli współgospodyni cotygodniowych, czwartkowych salonów przy ulicy Zimorowicza 16. Od połowy lat osiemdziesiątych wyzyskiwała towarzysko nowe sąsiedztwo, a następnie długoletnią serdeczną przyjaźń rodziny Władysława Bełzy, która wprowadziła się na pierwsze piętro pod wzmiankowanym adresem. Nawet po wyjściu za mąż (25 IV 1894) i kilkuletnim pobycie w mężowskiej Schodnicy, po zamieszkaniu około 1900 r. w lwowskim domu przy ulicy Kalecznej 5 na tzw.„Zaświeciu”, Wolska odwiedzała, tym razem z własnymi dziećmi, oddalone o dwie ulice „kochane sąsiedztwo” przy Zimorowicza 16, zachodząc w towarzystwie matki o piątej na pogwarek do Bełzy…..