Bełza Władysław

informacje z Wikipedii:  Władysław Bełza (ur. 17 października 1847 w Warszawie, zm. 29 stycznia 1913 we Lwowie) – polski poeta neoromantyczny, piszący w duchu patriotycznym, nazywany piewcą polskości. Publicysta, animator życia kulturalnego, oświatowego i prasowego.

Jest autorem słynnego wiersza (napisanego w 1900 r.) pt. „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” („Katechizm polskiego dziecka”), zaczynającego się słowami: — Kto Ty jesteś? / — Polak mały. / — Jaki znak twój? / — Orzeł biały.

Przez wiele lat był jedną z głównych osobistości lwowskiego Ossolineum – energiczny, pogodny, tryskający dowcipem a jednocześnie nadzwyczaj skromny.

Władysław Bełza w ostatnich latach życia mieszkał niedaleko siedziby Ossolineum przy ulicy Zimorowicza (obecnie ul. Dudajewa 16), gdzie zmarł. Pochowany został w Alei Zasłużonych na miejscowym Cmentarzu Łyczakowskim.

ze strony dot. Kazimierza Legeżyńskiego:

Na I piętrze Zimorowicza 16 Rodzina zajmowała jedno mieszkanie, drugie przez kilka lat wynajmował Władysław Bełza – poeta, znany m.in. z „katechizmu dziecka polskiego”. Po jego śmierci, w dn. 15.11.1933 r w ścianie frontowej odsłonięta została tablica okolicznościowa poświęcona jego osobie. Tablica zaginęła w okresie wojennym, krążyły informacje że po wojnie znalazła się w Londynie ?