Snopków – Prywatny Instytut Gospodarczego Kształcenia Kobiet
Początek XX wieku to okres, w którym dla młodej kobiety obowiązywał nadal staroświecki model miejsca w życiu społecznym. Tradycyjnie, ich plany życiowe miały być nadal ukierunkowane na założenie rodziny i przy mężu prowadzenie domu i gospodarstwa. W rodzinach mieszczańskich i ziemiańskich, kobiety samodzielnie utrzymujące się, pracujące, studiujące, uprawiające sport i turystykę – były czymś niepokojącym, zwiastującym zmiany burzące tradycyjny ład. Miejscem, w którym przyszłe żony, matki mogły zdobyć praktyczną wiedzę o prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz w którym mogły zdobyć wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy jako nauczycielki szkół gospodarczych wiejskiego – była szkoła założona w 1913 r w Snopkowie.
Szkoła ta, nosząca nazwę Prywatny Instytut Gospodarczego Kształcenia Kobiet miała status szkoły wyższej. Została założona z fundacji Księżnej Wandy Czartoryskiej, a prowadzona była przez Janinę Karłowicz.
Poniżej przedstawiam historię Instytutu w Snopkowie opisaną w broszurze wydanej we wrześniu 1938 r z okazji 25-lecia Instytutu. Na końcu tej pracy znajduje się imienny wykaz kilkuset absolwentek Szkoły, wraz z adresami.
Osobno, zapraszam do zapoznania się z okolicznościowym albumem, dedykowanym prof Stanisławowi Legeżyńskiem, wieloletniemu członkowi Rady Opiekuńczej tego Instytutu. Ciekawe są zdjęcia, obrazujące zakres i sposoby zdobywania praktycznych umiejętności potrzebnych w gospodarstwie domowym.
Snopkowianka 1938 wydawnictwo okolicznościowe
Lista absolwentek Snopkowa do 1938 r:
Album przedstawiający naukę i życie w Snopkowie: